Bitcoin, ETH, XRP Düşerken O Balinalar Satış Yapıyor!

Kripto para piyasası, 13 Mayıs’ta Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi büyük kripto paraların fiyat düşüşleriyle birlikte kayıplarla dolu bir güne daha tanık oldu. Düzenleyici engeller ve balina hareketlerine ilişkin endişelerin baskıyı artırmasıyla genel algı düşüş eğilimini sürdürdü.

Bitcoin 61.000 doların altında, balinalar harekete geçti

Dünyanın önde gelen kripto para birimi Bitcoin, kritik 61.000 dolar seviyesinin üzerinde tutunamadı. Yazının yazıldığı sırada BTC, son 24 saatte %0,24’lük düşüşün yansımasıyla 60.913 dolar civarında işlem görüyor. Ancak işlem hacminin %27,61 oranında artması, düşüş eğilimine rağmen aktivitenin arttığına işaret ediyor. Bu sırada, artık norm haline gelen bir trend yeniden ortaya çıktı. Zira on yılı aşkın süredir hareketsiz durumda olan 2 Bitcoin (BTC) balina adresi yeniden uyandı. “16vRqA” ve “1DUJuH” işaretleyicileriyle işaretlenen iki adres aynı Bitcoin birimlerini içeriyordu.

Kayıtlara göre ikisi de 24 saat arayla hareketsiz kaldı. Satoshi döneminden kalma kilitli Bitcoin adreslerinin yeniden ortaya çıktığını görmek alışılmadık bir durum değil. Kendilerini pazara yeniden tanıtan adreslerin çoğunluğunun büyük kar elde ettiği kanıtlandı. Bu iki cüzdan da bir istisna değil. Zira 10 yıl önce içerdikleri 500 BTC’nin her biri şu anda 30.494.084 dolar değerinde. Bu Bitcoin birimleri 2013’te yaklaşık 63.565 dolar değerindeydi. Yani bu da şu anda %47.873’ün üzerinde bir artış kaydettiklerini gösteriyor. HODLing etkileşiminden elde edilen bu büyük kar, Bitcoin fiyatının o dönemde 124 dolardan bugün 61.234,97 dolara yükselmesiyle mümkün oldu.

Ethereum’da da zayıflık belirtileri var

İkinci en büyük kripto para olan Ethereum (ETH) da zayıflık göstererek 2.900 doların altına düştü. Fiyat şu anda 2.887 dolar seviyesinde bulunmakta. Yani bu da geçtiğimiz gün %1,29’luk bir düşüşü temsil ediyor. ETH’nin işlem hacmi de %27,08’lik benzer bir artışa tanık oldu. Beklenen spot Ethereum ETF onayındaki gecikme, yatırımcı güvenini zayıflatıyor gibi duruyor. Ethereum (ETH) herhangi bir yükseliş belirtisi göstermediğinden balinalar son zamanlarda nispeten sabrını kaybediyor. Tanınmış bir zincir içi veri sağlayıcısı olan Spot On Chain, 0x2ce olarak tanımlanan erken bir Ethereum (ETH) sahibinin dahil olduğu önemli işlemleri tespit etti.

0x2ce, 2.931 dolar fiyatla Coinbase’e 12.2 milyon dolara eşdeğer önemli miktarda 4.153 ETH yatırdı. Bu işlem, balinanın önceki hareketlerinin bir örneğini takip ediyor. Balina, 2016 yılında Poloneix’ten o zamanlar değeri yaklaşık 137.000 dolar olan 12.423 ETH’yi çekmişti. 0x2ce, 2021’den bu yana aktif olarak Coinbase ve Luno’ya ETH yatırıyor ve ETH başına ortalama 2.245 dolar fiyatla toplam 9.436 ETH, yani 21.2 milyon dolar ediyor.

XRP’de de balina hareketliliği var

Diğer yandan, Ripple’ın XRP tokenı önemli bir gerileme yaşadı ve 0,5 dolarlık önemli psikolojik seviyenin altına düştü. Yüzde 2,97 oranındaki fiyat düşüşü kısmen, 30 milyondan fazla tokenı borsaya taşıdığı bildirilen XRP balinasının büyük işlemine bağlanmakta. Bu düşüş yatırımcılar arasında korku yaratarak fiyatı daha da aşağı çekti.  Whale Alert tarafından açıklanan verilere göre 30,23 milyon XRP, ünlü XRP balinası ..Hh4Rzn tarafından Bitstamp’a gitti. Özellikle bu balinanın Ripple bağlantılı potansiyel bir adres olduğu varsayılıyor.

Henüz somut bir kanıt sunulmamış olsa da, Bitstamp’a yapılan bu adres dökümünün, Ripple’ın CEX’teki stratejik hisse satın alımının ardından kısa sürede yinelenen bir fenomen olarak ortaya çıktığını belirtmekte fayda var.

Bitcoin, ETH ve XRP’nin dışında düşüş yaşayan diğer altcoinler neler?

Düşüş hissi diğer büyük altcoinleri de etkiledi. Solana (SOL) %5,33, Cardano (ADA) %3,15 ve Dogecoin (DOGE) %4,50 düştü. Daha geniş bir pazarda, Core (CORE) ve UNUS SED LEO (LEO) gibi yalnızca bir avuç tokenin ayakta kalmayı başardığı bir satış dalgası oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x