Fransız gazetesinden tepki çeken Gazze karikatürü

Fransız Liberation gazetesinde Corinne Rey tarafından çizilen karikatürde, insani dramın yaşandığı Gazze Şeridi’nde ramazan ayının nasıl başladığı ele alındı.

“Gazze’de Ramazan” isimli karikatürde bir kadının, onun yanında dili dışarıda resmedilen bir çocuğun, enkazdan çıkan bir elin, öfkeli ve ağzından sular akan bir adamın ve ağzında kemik parçaları ile kaçışan farelerin yer aldığı görüldü.

Karikatürde ağzından sular akarak resmedilen ve öfkeli olduğu anlaşılan adamın; kemikleri kapan fareleri kovaladığı, kadının ise adama “gün batımından önce olmaz” dediği an resmedildi.

Sosyal medya kullanıcıları, her gün onlarca çocuğun İsrail’in zorla aç bırakması nedeniyle hayatını kaybettiği Gazze’de yaşanan insani dramı alaya alan karikatürü yoğun şekilde eleştirdi.

Bazı kullanıcılar karikatürün “Fransa’da İslam karşıtlığının” bir örneği olduğunu dile getirirken, bir grup da benzer bir karikatürün Ukrayna halkı için asla yapılamayacağını belirterek Batı’yı ikiyüzlülükle suçladı.

2020 yılında Liberation gazetesinin genel yayın yönetmenliği görevine, ülkede yaşayan İsrailli gazeteci Dov Alfon seçilmişti.

Daha önce İsrail’in Haaretz gazetesinde Paris muhabiri ve editör olarak çalışan Alfon askerliğini İsrail Savunma Bakanlığı’nın istihbarat biriminde yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x